Our Sponsors
Results Portmore International Equestria 10.10.2020

Portmore International Equestria, Saturday 10th October 2020

Class 1 - Preliminary DI P18 (2012) - Indoor Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Lisa Dundee Kilcurry Gem 175.5 67.5 73.13 1
Maria Kelly Stella Sweet Pea w/d
Class 2 - Preliminary BD 15 (2008/2016) - Outdoor Arena
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Courtney Stuart Favorino 202.0 84.0 80.80 1
Finn O Gara Christa 180.0 74.0 72.00 2
Lisa Dundee Kilcurry Gem 170.0 70.0 68.00 3
Sonya McCormack Misneach 169.0 68.0 67.60 4
Ellen Mc Donald Greenfield Apache 165.0 66.0 66.00 5
Tina O Connor Rockrimmon Willow 161.0 66.0 64.40 6
Sarah Brashaw Lankill Lord Bui 143.0 60.0 57.20
Maria Kelly Stella Sweet Pea w/d
Erin McCoy Silver Charlotte w/d
Class 3 - Preliminary BD 15 (2008/2016) - Indoor Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Sorrell Klatzko Don Juans Doll 201.5 81.0 80.60 1
Amelia McFarland Kingston Rua 184.5 73.0 73.80 2
Hannah Gordon Harvey Spectre 178.0 71.0 71.20 3
Amelia McFarland Kingston Olive 176.0 71.0 70.40 4
Class 4 - Novice DI N24 (2012) - Indoor Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Laragh Byrne Steendieks Dali Gold 231.5 71.0 77.17 1
Tina O Connor Rockrimmon Willow 194.5 62.5 64.83 2
Alison Mastin-Moore Renkum Dave ja vue w/d
Class 5 - Novice BD 38 (2005) - Outdoor Arena
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Courtney Stuart Favorino 245.0 66.0 79.03 1
Dale Roberts Rademon Aachen 233.0 60.0 75.16 2
Sorrell Klatzko Don Juans Doll 231.0 60.0 74.52 3
Finn O Gara Christa 222.0 60.0 71.61 4
Penny Murphy Kontiki 213.5 56.0 68.87 5
Victoria O Connor Dernahatten Source 211.5 54.0 68.23 6
Laragh Byrne Steendieks Dali Gold 208.0 55.0 67.10
Lucy McDowell Forest View Boy 208.0 53.0 67.10
Anna Corinne White Jimmy Thunderstruck 207.5 55.0 66.94
Alison Mastin-Moore Renkum Dave ja vue 207.0 55.0 66.77
Christine Newton Runaway Rebel 197.5 52.0 63.71
Erin McCoy Silver Charlotte w/d
Alex Roleston-Webb Charlie Cavalier ret
Class 6 - Novice BD 38 (2005) - Indoor Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Sonya McCormack Misneach 221.0 57.0 71.29 1
Claire Sedgeman Prince Kostolany 221.0 57.0 71.29 1
Lisa Dundee SJ Gentleman 216.0 55.0 69.68 3
Hannah Gordon Sirius 200.5 53.0 64.68 4
Class 7 - Elementary DI E51 (2013) - Indoor Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Sarah Elebert EE Parlanti Cruise 183.0 61.5 67.78 1
Sarah Elebert Hallybop Comet w/d
Class 8 - Elementary BD 43 (2006) - Outdoor Arena
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Sarah Elebert EE Parlanti Cruise 212.0 58.0 73.10 1
Dale Roberts Rademon Aachen 209.0 58.0 72.07 2
Nicole Robinson Copperfield Gold 207.5 56.0 71.55 3
Anna Corinne White Jimmy Thunderstruck 200.0 56.0 68.97 4
Ellen Mc Donald Dante Alighieri 194.0 54.0 66.90 5
Victoria O Connor Dernahatten Source 193.0 54.0 66.55 6
Camilla Manningham-Buller Skipping Design 192.0 52.0 66.21
Lucy McDowell Forest View Boy 189.0 52.0 65.17
Christine Newton Runaway Rebel 187.0 52.0 64.48
Camilla Manningham-Buller Dungar Quick Silver 186.5 52.0 64.31
Brenda Cull Inclusive S w/d
Sarah Elebert Hallybop Comet w/d
Class 9 - Elementary BD 43 (2006) - Indoor Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Penny Murphy Kontiki 185.0 53.0 63.79 1
Sarah Brashaw Lankill Lord Bui 170.5 48.0 58.79 2
Class 11 - Medium BD 73 (2007) - Outdoor Arena
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Joan Adrain Goldwin 261.0 62.0 76.76 1
Nicole Robinson Copperfield Gold 235.0 56.0 69.12 2
Camilla Manningham-Buller Dungar Quick Silver 222.5 53.0 65.44 3
Lucy Mc Carthy Llyod W 218.0 52.0 64.12 4
Marguerite Kavanagh Fursten w/d
Class 13 - Advanced Medium BD 91 (2016) - Indoor Long Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Joan Adrain Goldwin 267.0 56.0 68.46 1
Claire Sedgeman Cloud Atlas 264.5 56.0 67.82 2
Marguerite Kavanagh Fursten w/d
Class 15 - Advanced BD 105 / FEI Young Rider Preliminary (2011) - Indoor Long Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Courtney Stuart HH Empire 254.5 43.5 70.69 1
Finn O Gara Urco 246.0 42.5 68.33 2
Marguerite Kavanagh Fidette 246.0 41.5 68.33 3
Class 16 - Prix St George FEI (2009/2018) - Indoor Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Courtney Stuart HH Empire 236.0 15.0 69.41 1
Laragh O’ Grady Mullentine Emerald Wolfe Tone 235.5 15.0 69.26 2
Kevin Acres Ganesh 235.0 15.0 69.12 3
Marguerite Kavanagh Fidette 232.5 15.0 68.38 4
Finn O Gara Urco 230.0 15.0 67.65 5
Class 17 - Intermediaire I FEI (2009/2020) - Indoor Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Laragh O’ Grady Mullentine Emerald Wolfe Tone 234.0 15.0 68.82 1
Joan Adrain VSH Florenciano 221.0 14.0 65.00 2
Lisa Dundee Deja Vu Roundthorn 220.5 14.0 64.85 3
Class 18 - Intermediaire II FEI (2009/2020) - Indoor Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Sarah Mellor Let’s Dance 231.5 15.0 68.09 1
Carolyn Mellor VSH Beaulero 221.5 14.0 65.15 2
Class 19 - Grand Prix FEI (2009/2020) - Indoor Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Carolyn Mellor VSH Gouverneur M 295.5 14.0 64.24 1