Our Sponsors
Results Connell Hill 11.07.2020

Connell Hill, Saturday 11th July 2020

Class 1 - Preliminary DI P5 (2012) - Arena 2
Judge - Lucinda Webb-Graham
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Jacqui Porter Big Vincey 193.0 61.0 66.55 1
Kerry Sloan Ace Of Clubs 190.0 59.5 65.52 2
Tina O Connor Rockrimmon Willow 182.0 58.0 62.76 3
Amanda Jane Wright Skipping Design 173.0 56.0 59.66 4
Patricia Martin Waranta 172.5 53.0 59.48 5
Registered Category 3
Lisa Dundee SJ Gentleman 210.5 68.0 72.59 1
Class 2 - Preliminary BD 17A (2017) - Arena 2
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Kerry Sloan Ace Of Clubs 194.0 66.0 66.90 1
Tina O Connor Rockrimmon Willow 180.0 62.0 62.07 2
Patricia Martin Waranta 175.0 60.0 60.34 3
Registered Category 3
Michael Boyd VSH James Bond 215.0 76.0 74.14 1
Lisa Dundee SJ Gentleman 212.0 74.0 73.10 2
Class 3 - Novice DI N27 (2012) - Arena 2
Judge - Lucinda Webb-Graham
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Hollie Woods Caprio 188.0 59.0 64.83 1
Jacqui Porter Big Vincey 174.5 55.5 60.17 2
Registered Category 2
Kristine Lynch Tawnybrack Indiana 185.5 59.0 63.97 1
Louise Spence Diamond Lux w/d
Unregistered
Lisa Dundee The Windmill Lady 190.0 59.0 65.52 1
Class 4 - Novice BD 37A (2017) - Arena 2
Judge - Lucinda Webb-Graham
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Penny Murphy Flax Lodge Ebony 184.0 55.0 68.15 1
Kathryn Knox Braeview Codega 168.0 49.0 62.22 2
Hollie Woods Caprio w/d
Registered Category 2
Louise Spence Diamond Lux w/d
Registered Category 3
Michael Boyd VSH James Bond 194.0 61.0 71.85 1
Unregistered
Lisa Dundee The Windmill Lady 181.0 53.0 67.04 1
Class 5 - Elementary BD 40 (2010) - Arena 2
Judge - Lucinda Webb-Graham
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Emma Hobson Rolando 215.0 56.0 69.35 1
Camilla Manningham-Buller Dungar Quick Silver 209.5 54.0 67.58 2
Camilla Manningham-Buller Skipping Rose 203.5 53.0 65.65 3
Julie Dauncey Molly 202.0 51.0 65.16 4
Registered Category 3
Sylvia Henry Creevagh Connection 207.5 56.0 66.94 1
Class 6 - Elementary DI E51 (2013) - Arena 2
Judge - Lucinda Webb-Graham
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Emma Hobson Rolando 193.0 64.5 71.48 1
Camilla Manningham-Buller Dungar Quick Silver 188.0 63.0 69.63 2
Camilla Manningham-Buller Skipping Rose 178.0 60.0 65.93 3
Cheryl Lawther Wilderness Hearts Content 176.0 60.5 65.19 4
Julie Dauncey Molly 165.0 57.0 61.11 5
Registered Category 3
Sylvia Henry Creevagh Connection 187.5 64.5 69.44 1
Class 7 - Medium BD 76 (2016) - Arena 1
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Brenda Cull My Wanita 212.5 52.0 64.39 1
Jill Hobson Furisto Seven for a Secret 208.0 51.0 63.03 2
Angela Penman Ballymorran Heaven Sent 203.0 51.0 61.52 3
Registered Category 3
Dale Roberts Rademon Osprey 222.0 55.0 67.27 1
Joanne Jarden Quarryhill Calypso 219.5 53.0 66.52 2
Christine McBride Sizing Alberta 216.0 53.0 65.45 3
Unregistered
Louise Nicholson Jake 208.0 52.0 63.03 1
Class 8 - Medium DI M67 (2015) - Arena 1
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Brenda Cull My Wanita 216.0 60.0 65.45 1
Angela Penman Ballymorran Heaven Sent 188.0 56.0 56.97 2
Registered Category 3
Dale Roberts Rademon Osprey 232.0 64.0 70.30 1
Joanne Jarden Quarryhill Calypso 211.5 59.0 64.09 2
Christine McBride Sizing Alberta 210.0 59.0 63.64 3
Unregistered
Louise Nicholson Jake 216.0 59.0 65.45 1
Class 9 - Junior Rider FEI Individual Test (2009/2018) - Arena 1
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Linda McIlwaine Beechmount Baxter 215.0 13.0 63.24 1
Sylvia Henry Creevagh For Sure 214.5 14.0 63.09 2
Karen McKeown VSH Gangster 214.0 14.0 62.94 3
Ellen McKeown Milky Way 212.0 13.0 62.35 4
Class 10 - Junior Rider FEI Preliminary Competition Test (2009/2018) - Arena 1
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Ellen McKeown Milky Way 193.0 13.0 64.33 1
Linda McIlwaine Beechmount Baxter 188.0 13.0 62.67 2
Karen McKeown VSH Gangster 183.0 14.0 61.00 3
Sylvia Henry Creevagh For Sure 172.5 14.0 57.50 4
Class 11a - Intermediaire I FEI (2009/2020) - Arena 1
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Joan Adrain VSH Florenciano w/d
Class 11b - Prix St George FEI (2009/2018) - Arena 1
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Lisa Dundee Deja Vu Roundthorn 222.5 15.0 65.44 1
Class 11c - Advanced BD 102 (2012) - Arena 1
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Lucinda Blakiston Houston Happy Feet 3 ret
Class 12a - Mini Trailblazers Introductory DI Test B (2016) - Arena 2
Judge - Lucinda Webb-Graham
Rider Horse Score Coll % Place
Katie Donnelly Wee Cola 116.0 48.5 68.24 1
Robyn McMurray Royanna 107.5 44.0 63.24 2
Robyn Rick Cornamaddy Jack 102.5 44.0 60.29 3
Class 12b - Junior Trailblazers Preliminary DI P5 (2012) - Arena 2
Judge - Lucinda Webb-Graham
Rider Horse Score Coll % Place
Katie Donnelly Wee Cola 190.5 59.0 65.69 1
Class 13 - Sportsman Elementary BD 40 (2010) - Arena 1
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Louise Ferguson Italiano 193.0 50.0 62.26 1
Class 14a - Confined Class Pony Rider FEI Team Test (2012/2018) - Arena 1
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Zara Wood Ard Mirah 210.0 13.0 60.00 1
Class 14b - Confined Class Pony Rider FEI Individual Test (2012/2018) - Arena 1
Judge - Joanne Jarden
Rider Horse Score Coll % Place
Zara Wood Ard Mirah 238.0 14.0 64.32 1