Our Sponsors
Results Connell Hill 27.06.2020

Connell Hill, Saturday 27th June 2020

Class 1 - Preliminary BD 1 (2006) - Outdoor Short Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Penny Murphy Kontiki 145.5 78.0 76.58 1
Kathryn Knox Braeview Codega 143.0 77.0 75.26 2
Tina O Connor Rockrimmon Willow 141.5 78.0 74.47 3
Erin Barlow VSS Bling Bling 126.5 67.0 66.58 4
Karen Johnston Perish The Pack 116.0 60.0 61.05 5
Jacqui Porter Big Vincey 115.5 62.0 60.79 6
Hollie Woods Caprio w/d
Registered Category 3
Lisa Dundee SJ Gentleman 140.5 77.0 73.95 1
Michael Boyd VSH James Bond 132.0 73.0 69.47 2
Class 2 - Preliminary DI P15 (2012) - Outdoor Short Arena
Judge - Angelene Nicholson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Tina O Connor Rockrimmon Willow 176.0 57.0 62.86 1
Karen Johnston Perish The Pack 170.0 55.5 60.71 2
Hollie Woods Caprio w/d
Registered Category 3
Lisa Dundee SJ Gentleman 209.5 67.5 74.82 1
Class 3 - Novice BD 30 (2006) - Outdoor Short Arena
Judge - Angelene Nicholson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Lisa Ferguson Larkin 190.5 59.0 73.27 1
Gillian Holmes Paddock Clover Flight 166.0 51.0 63.85 2
Erin Barlow VSS Bling Bling 165.0 52.0 63.46 3
Jacqui Porter Big Vincey 163.5 51.0 62.88 4
Registered Category 2
Louise Spence Diamond Lux 164.5 53.0 63.27 1
Registered Category 3
Michael Boyd VSH James Bond 170.5 54.0 65.58 1
Unregistered
Lisa Dundee The Windmill Lady 188.0 58.0 72.31 1
Class 4 - Novice BD 24 (2010/2016) - Outdoor Short Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Lisa Ferguson Larkin 153.5 41.5 66.74 1
Penny Murphy Flax Lodge Ebony 141.0 37.5 61.30 2
Gillian Holmes Paddock Clover Flight 138.0 36.5 60.00 3
Registered Category 2
Kristine Lynch Tawnybrack Indiana 147.5 39.5 64.13 1
Louise Spence Diamond Lux 136.0 36.0 59.13 2
Unregistered
Lisa Dundee The Windmill Lady 168.0 46.0 73.04 1
Class 5 - Elementary BD 42 (2008) - Outdoor Short Arena
Judge - Angelene Nicholson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Nicole Robinson Copperfield Gold 236.5 61.0 73.91 1
Ellen Mc Donald Dante Alighieri 216.5 54.0 67.66 2
Julie Dauncey Molly 203.0 52.0 63.44 3
Registered Category 2
Emma Hobson Rolando 235.5 60.0 73.59 1
Camilla Manningham-Buller Dungar Quick Silver 218.0 55.0 68.13 2
Christine Newton Runaway Rebel 207.5 52.0 64.84 3
Camilla Manningham-Buller Skipping Rose 200.0 51.0 62.50 4
Class 6 - Elementary DI E46 (2013) - Outdoor Short Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Ellen Mc Donald Dante Alighieri 179.5 63.0 69.04 1
Nicole Robinson Copperfield Gold 178.5 63.5 68.65 2
Julie Dauncey Molly 151.5 53.5 58.27 3
Registered Category 2
Camilla Manningham-Buller Dungar Quick Silver 186.0 66.5 71.54 1
Emma Hobson Rolando 173.5 62.5 66.73 2
Camilla Manningham-Buller Skipping Rose 163.0 58.0 62.69 3
Class 7 - Medium BD 71 (2002) - Outdoor Short Arena
Judge - Angelene Nicholson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Brenda Cull My Wanita 195.0 52.0 62.90 1
Jill Hobson Furisto Seven for a Secret 192.5 51.0 62.10 2
Angela Penman Ballymorran Heaven Sent 182.5 48.0 58.87 3
Orlaith O’ Hagan OOS Diego w/d
Registered Category 3
Lucy Adams Esdals King W.A. 202.5 54.0 65.32 1
Unregistered
Dale Roberts Rademon Osprey 201.5 55.0 65.00 1
Class 8 - Medium DI M72 (2015) - Outdoor Short Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Brenda Cull My Wanita 236.0 68.0 71.52 1
Angela Penman Ballymorran Heaven Sent 231.0 67.0 70.00 2
Orlaith O’ Hagan OOS Diego w/d
Unregistered
Dale Roberts Rademon Osprey 216.5 62.0 65.61 1
Class 9 - Advanced Medium BD 90 (2012) - Outdoor Short Arena
Judge - Angelene Nicholson
Rider Horse Score Coll % Place
Karen McKeown VSH Gangster 204.5 54.0 68.17 1
Ellen McKeown Milky Way 188.5 50.0 62.83 2
Linda McIlwaine Beechmount Baxter 188.0 50.0 62.67 3
Class 10 - Junior Rider FEI Preliminary Competition Test (2009/2018) - Outdoor Long Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Joan Adrain Goldwin 198.0 14.0 66.00 1
Karen McKeown VSH Gangster 196.0 14.0 65.33 2
Ellen McKeown Milky Way 187.5 13.0 62.50 3
Linda McIlwaine Beechmount Baxter 185.0 13.0 61.67 4
Michael Boyd Maximum Jay w/d
Class 11a - Grand Prix FEI (2009/2020) - Outdoor Long Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Carolyn Mellor VSH Beaulero 311.5 15.0 67.72 1
Carolyn Mellor VSH Gouverneur M 288.0 14.0 62.61 2
Rachael Coulter Gorsehill Maya 253.0 13.0 55.00 3
Class 11b - Intermediaire I FEI (2009/2020) - Outdoor Long Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Joan Adrain VSH Florenciano 220.5 15.0 64.85 1
Class 11c - Prix St George FEI (2009/2018) - Outdoor Long Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Lisa Dundee Deja Vu Roundthorn 221.5 14.0 65.15 1
Class 11d - Advanced BD 102 (2012) - Outdoor Long Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Lucinda Blakiston Houston Happy Feet 3 227.5 41.0 66.91 1
Michael Boyd Maximum Jay w/d
Class 12 - Mini Trailblazers Introductory DI Test A (2017) - Outdoor Short Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Robyn McMurray Royanna 133.5 52.0 74.17 1
Class 13a - Confined Class Pony Rider FEI Individual Test (2012/2018) - Outdoor Long Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Zara Wood Ard Mirah 217.5 12.0 58.78 1
Class 13b - Confined Class Pony Rider FEI Team Test (2012/2018) - Outdoor Long Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Zara Wood Ard Mirah 208.0 12.0 59.43 1
Class 14 - Sportsman Elementary DI E46 (2013) - Outdoor Short Arena
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Louise Ferguson Italiano 168.0 60.5 64.62 1