Our Sponsors
Results Portmore International Equestria 29.08.2020

Portmore International Equestria, Saturday 29th August 2020

Class 1 - Preliminary DI P18 (2012)
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Penny Murphy Kontiki 164.5 61.0 68.54 1
Tina O Connor Rockrimmon Willow 159.0 60.0 66.25 2
Ruby Geddis Zellmann Splash 159.0 60.0 66.25 2
Diane O’ Donovan Clarouse w/d
Registered Category 2
Ellen Mc Donald Greenfield Apache 156.0 61.0 65.00 1
Registered Category 3
Michael Boyd VSH James Bond 171.0 66.0 71.25 1
Lisa Dundee SJ Gentleman 163.5 61.5 68.13 2
Claire Sedgeman Prince Kostolany 155.5 59.5 64.79 3
Unregistered
Denise Kelly Rice Lilly 167.0 63.0 69.58 1
Erin McCoy Silver Charlotte 145.0 54.0 60.42 2
Aisling Daniels Frascati 139.5 56.0 58.13 3
Class 2 - Novice DI N24 (2012)
Judge - Debbie Osborough
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Lucy McDowell Forest View Boy 209.0 63.0 69.67 1
Penny Murphy Flax Lodge Ebony 193.0 58.0 64.33 2
Lisa Ferguson Larkin 193.0 57.0 64.33 3
Orla Carmichael Tyrella Super Sox 191.5 59.0 63.83 4
Lucy McDowell Lisnahall Miss Toffee h/c
Registered Category 2
Christine Newton Runaway Rebel 199.0 61.5 66.33 1
Kristine Lynch Tawnybrack Indiana 181.0 54.5 60.33 2
Registered Category 3
Lisa Dundee SJ Gentleman 203.0 62.0 67.67 1
Michael Boyd VSH James Bond w/d
Unregistered
Dale Roberts Rademon Aachen 212.0 64.0 70.67 1
Lana Cheney Casper 195.5 61.5 65.17 2
Erin McCoy Silver Charlotte 171.5 53.0 57.17 3
Class 3 - Elementary BD 55 (2019)
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Patricia Martin Waranta 171.0 48.0 55.16 1
Lily Kelly Garrybritt Bonny h/c
Registered Category 2
Camilla Manningham-Buller Skipping Rose 224.5 60.0 72.42 1
Nicole Robinson Copperfield Gold 212.0 56.0 68.39 2
Christine Newton Runaway Rebel 203.0 53.0 65.48 3
Camilla Manningham-Buller Dungar Quick Silver 201.0 53.0 64.84 4
Ellen Mc Donald Dante Alighieri 197.0 53.0 63.55 5
Cheryl Lawther Wilderness Hearts Content w/d
Registered Category 3
Michael Boyd Getadate 193.5 50.0 62.42 1
Class 4 - Medium BD 69 (2005)
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Jazmin Vollands Mo Chara Nua 223.0 56.0 67.58 1
Anne McFarland Tullibard’s Shakira 206.0 52.0 62.42 2
Registered Category 3
Lucy Adams Esdals King W.A. 231.0 58.0 70.00 1
Michael Boyd Getadate 201.0 51.0 60.91 2
Unregistered
Louise Nicholson Jake 216.0 54.0 65.45 1
Class 5 - Advanced Medium BD 92/ FEI Junior Team (2018)
Judge - Lucy Adams
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 3
Karen McKeown VSH Gangster 213.0 14.0 64.55 1
Joan Adrain Goldwin 206.5 14.0 62.58 2
Michael Boyd Maximum Jay 202.0 13.0 61.21 3
Claire Sedgeman Cloud Atlas 200.0 13.0 60.61 4
Linda McIlwaine Beechmount Baxter 194.5 12.0 58.94 5
Unregistered
Louise Nicholson Jake 201.5 13.0 61.06 1
Class 6a - Advanced BD 102 (2012)
Judge - Lucy Adams
Rider Horse Score Coll % Place
Lucinda Blakiston Houston Happy Feet 3 217.0 39.5 63.82 1
Collette Ward Cuki 204.0 37.5 60.00 2
Michael Boyd Maximum Jay 194.5 36.0 57.21 3
Class 6b - Prix St George FEI (2009/2018)
Judge - Lucy Adams
Rider Horse Score Coll % Place
Laragh O’ Grady Mullentine Emerald Wolfe Tone 222.5 14.0 65.44 1
Dale Roberts Enigma 208.0 13.0 61.18 2
Joan Adrain VSH Florenciano 207.0 13.0 60.88 3
Lisa Dundee Deja Vu Roundthorn 198.0 12.0 58.24 4
Class 7 - Introductory DI Test B (2016)
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Aisling Daniels Frascati 114.0 48.0 67.06 1
Class 8 - Confined Class Pony Rider FEI Team Test (2012/2018)
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Zara Wood Ard Mirah 223.0 14.0 63.71 1
Class 9 - Preliminary DI P8 (2012)
Judge - Mark Ruddock
Rider Horse Score Coll % Place
Lisa Dundee Raffia 174.5 61.0 67.12 1
Class 10 - Novice DI N27 (2012)
Judge - David Patterson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Orla Carmichael Tyrella Super Sox 196.0 60.0 67.59 1
Registered Category 2
Kristine Lynch Tawnybrack Indiana 198.5 61.0 68.45 1
Class 11 - Medium BD 61 (2002)
Judge - Lucy Adams
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 0
Louise Ferguson Italiano w/d
Registered Category 2
Anne McFarland Tullibard’s Shakira 179.5 52.0 61.90 1
Class 12 - Advanced Medium BD 85/ FEI Junior Preliminary (2018)
Judge - Lucy Adams
Rider Horse Score Coll % Place
Louise Nicholson Jake 193.0 13.0 64.33 1
Class 13 - Preliminary BD 19 (2008/2016)
Judge - Angelene Nicholson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Penny Murphy Kontiki 167.5 71.0 69.79 1
Tina O Connor Rockrimmon Willow 161.0 66.0 67.08 2
Kathryn Knox Braeview Codega 159.5 67.0 66.46 3
Ruby Geddis Zellmann Splash 154.0 65.0 64.17 4
Diane O’ Donovan Clarouse 148.0 62.0 61.67 5
Erin Barlow VSS Bling Bling w/d
Registered Category 2
Ellen Mc Donald Greenfield Apache 157.0 64.0 65.42 1
Registered Category 3
Michael Boyd VSH James Bond 173.0 73.0 72.08 1
Lisa Dundee SJ Gentleman 160.0 66.0 66.67 2
Claire Sedgeman Prince Kostolany w/d
Unregistered
Erin McCoy Silver Charlotte 150.0 63.0 62.50 1
Lisa Dundee Raffia w/d
Class 14 - Novice BD 39 (2010/2016)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Lucy McDowell Forest View Boy 174.5 39.0 67.12 1
Penny Murphy Flax Lodge Ebony 171.5 39.5 65.96 2
Lisa Ferguson Larkin 171.0 40.5 65.77 3
Orla Carmichael Tyrella Super Sox 170.5 39.5 65.58 4
Lucy McDowell Lisnahall Miss Toffee h/c
Erin Barlow VSS Bling Bling w/d
Registered Category 2
Christine Newton Runaway Rebel 174.5 39.0 67.12 1
Kristine Lynch Tawnybrack Indiana 170.0 40.0 65.38 2
Registered Category 3
Michael Boyd VSH James Bond 177.0 40.5 68.08 1
Lisa Dundee SJ Gentleman 174.5 39.5 67.12 2
Unregistered
Dale Roberts Rademon Aachen 176.5 40.00 67.88 1
Erin McCoy Silver Charlotte 167.0 38.5 64.23 2
Class 15 - Elementary BD 57 (2007)
Judge - Angelene Nicholson
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Patricia Martin Waranta 167.0 48.0 59.64 1
Lily Kelly Garrybritt Bonny h/c
Registered Category 2
Ellen Mc Donald Dante Alighieri 186.5 53.0 66.61 1
Nicole Robinson Copperfield Gold 186.0 53.0 66.43 2
Camilla Manningham-Buller Skipping Rose 184.5 52.0 65.89 3
Christine Newton Runaway Rebel 180.0 52.0 64.29 4
Camilla Manningham-Buller Dungar Quick Silver 177.5 52.0 63.39 5
Cheryl Lawther Wilderness Hearts Content w/d
Registered Category 3
Michael Boyd Getadate 186.5 53.0 66.61 1
Unregistered
Sandra Bogues Ashworth Macie 170.0 48.0 60.71 1
Class 16 - Medium BD 75 (2002)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Jazmin Vollands Mo Chara Nua 247.5 54.0 66.89 1
Registered Category 3
Lucy Adams Esdals King W.A. 247.5 54.0 66.89 1
Michael Boyd Getadate 230.0 51.0 62.16 2
Class 17 - Advanced Medium BD 96/ FEI Junior Individual (2018)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Joan Adrain Goldwin 219.0 14.0 64.41 1
Karen McKeown VSH Gangster 215.0 14.0 63.24 2
Linda McIlwaine Beechmount Baxter 214.0 14.0 62.94 3
Michael Boyd Maximum Jay 208.0 14.0 61.18 4
Claire Sedgeman Cloud Atlas w/d
Class 18a - Advanced BD 105 / FEI Young Rider Preliminary (2018)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Michael Boyd Maximum Jay 205.0 14.0 64.06 1
Collette Ward Cuki 200.0 14.0 62.50 2
Class 18b - Intermediaire I FEI (2009/2020)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Dale Roberts Enigma 225.0 14.0 66.18 1
Joan Adrain VSH Florenciano 213.5 14.0 62.79 2
Lisa Dundee Deja Vu Roundthorn 211.0 14.0 62.06 3
Laragh O’ Grady Mullentine Emerald Wolfe Tone h/c
Class 19 - Grand Prix FEI (2009/2020)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Carolyn Mellor VSH Gouverneur M 302.0 14.0 65.65 1
Carolyn Mellor VSH Beaulero 290.5 14.0 63.15 2
Class 20 - Confined Class Pony Rider FEI Individual Test (2012/2018)
Judge - Angelene Nicholson
Rider Horse Score Coll % Place
Zara Wood Ard Mirah 235.0 14.0 63.51 1
Class 21 - Novice DI N27 (2012)
Judge - Angelene Nicholson
Rider Horse Score Coll % Place
Orla Carmichael Tyrella Super Sox 184.5 58.0 63.62 1
Class 22 - Elementary DI E51 (2013)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Sandra Bogues Ashworth Macie 172.0 57.5 63.70 1
Class 23a - Para Grade V FEI Team Test (2012/2017)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Lucinda Blakiston Houston Beltrim Double G 270.0 40.5 62.79 1
Class 23b - Para Grade IV FEI Introductory Test B (2018)
Judge - Donald McNamara
Rider Horse Score Coll % Place
Naomi Elkin Apollo 153.0 39.5 63.75 1
Class 24 - Introductory DI Test C (2017)
Judge - Angelene Nicholson
Rider Horse Score Coll % Place
Victoria McCandless Koolstyle 139..5 46.5 66.19 1
Patricia Martin Ollie 125.0 43.0 59.52 2